Parenting

Haideti cu copiii la teatru! La Festivalul de Teatru!

By  | 

La inceputul lunii octombrie, copiii sunt invitati la teatru.

Teatrul Ion Creanga organizeaza cea de-a XII-a editie a Festivalului International de Teatru pentru copii “100, 1.000, 1.000.000 de povesti”.

Festivalul are loc in perioada 1-8 octombrie, in Bucuresti peste 50 de evenimente dedicate copiilor, parintilor si educatorilor, dar si profesionistilor din domeniul teatrului pentru copii.

Mai jos, gasiti programul festivalului, pentru a alege spectacolul preferat. Biletele sunt disponibile la Casa de Bilete a Teatrului Ion Creanga (Str. Piata Amzei nr. 13), online prin reteaua Eventim si in magazinele partenere Eventim: Germanos, Domo, Vodafone, Orange, Librariile Carturesti si Humanitas.

Programul FITC

 

Sambata, 1 OCTOMBRIE

  • 11:00 – 11:55, BICICLETA ROSIE (7+),

Teatrul Principio Attivo, Italia / Opera Comica pentru Copii;

  • 11:00 – 13:00, CONFERINTA pentru parinti & ATELIER pentru copii,

Teatrul Ion Creanga, Bucuresti / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 17:00 – 17:45, DE-A MICUL PRINT (4 – 6 ani),

Teatrul Ion Creanga, Bucuresti / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 18:00 – 18:40, ZBOR PRIN POVESTI (3 – 6 ani),

Teatrul Ion Creanga, Bucuresti / Teatrul de Comedie – Sala Noua;

  • 18:00 – 18:55, BICICLETA ROSIE (7+),

Teatrul Principio Attivo, Italia / Opera Comica pentru Copii;

  • 19:00 – 19:45, DE-A MICUL PRINT (4 – 6 ani),

Teatrul Ion Creanga, Bucuresti / Centrul National al Dansului Bucuresti

Duminica, 2 OCTOMBRIE

  • 11:00 – 11:45, BATE TOBA (8 luni – 3 ani),

Teatrul de Spiegel, Belgia / Palatul National al Copiilor Bucuresti;

  • 11:00 – 12:00, DESPRE O PASARE RARA (13+),

Teatrul Nephesh, Israel / Centrul National al Dansului Bucuresti

Spectacol in lb engleza, cu supratitrare in lb romana;

  • 13:00 – 15:00, DEZBATERE Teatrul pentru copii si responsabilitatea sociala: nevoi, asteptari si bune practici,

Teatrul Ion Creanga / Creart;

  • 18:00 – 18:30, BUNA DIMINEATA! (8 luni – 3 ani),

Teatrul Ion Creanga, Bucuresti / Teatrul Excelsior;

  • 18:00 – 18:40, MIRAVELLA (3 – 6 ani),

Compania Act2, Franta / Opera Comica pentru Copii;

  • 18:00 – 18:45, BATE TOBA (8 luni – 3 ani),

Teatrul de Spiegel, Belgia / Palatul National al Copiilor Bucuresti;

  • 18:00 – 19:00, DESPRE O PASARE RARA (13+),

Teatrul Nephesh, Israel / Centrul National al Dansului Bucuresti

Spectacol in lb ebraica, cu supratitrare in lb romana;

Luni, 3 OCTOMBRIE

  • 10:00 – 10:40, MIRAVELLA (3 – 6 ani),

Compania Act2, Franta / Opera Comica pentru Copii;

  • 10:00 – 10:45, GIRAFA (8+),

Teatrul de Papusi Hop Signor, Grecia / Teatrul Excelsior;

  • 17:00 – 17:30, KUBIK (1 – 4 ani),

Teatrul Paraiso, Spania / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 18:00 – 18:45, GIRAFA (8+),

Teatrul de Papusi Hop Signor, Grecia / Teatrul Excelsior;

  • 19:00 – 19:30, KUBIK (1 – 4 ani),

Teatrul Paraiso, Spania / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 21:00 – 22:15, iHAMLET* (14+),

Punctart, Bucuresti / Teatrul Excelsior / *Acces gratuit, in limita locurilor disponibile;

Marti, 4 OCTOMBRIE

  • 10:00 – 10:30, KUBIK (1 – 4 ani),

Teatrul Paraiso, Spania / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 10:00 – 11:10, CENUSAREASA (Hamupipőke) (6+),

Teatrul Municipal „Csíki Játékszín” Miercurea Ciuc,

Palatul National al Copiilor Bucuresti,

Spectacol in lb maghiara, cu supratitrare in lb romana;

  • 17:00 – 17:45, LUMEA IN LINIE, o mica piesa impotriva plictiselii (3+),

Teatrul Belcan, Italia / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 18:00 – 19:10, A 12-A NOAPTE (6+),

Teatrul Ion Creanga, Bucuresti / Teatrul de Comedie – Sala Noua;

  • 19:00 – 19:45, LUMEA IN LINIE, o mica piesa impotriva plictiselii (3+),

Teatrul Belcan, Italia / Centrul National al Dansului Bucuresti;

Miercuri, 5 OCTOMBRIE

  • 10:00 – 11:00, FRUMOASA SAU BESTIA (5+),

La Baracca-Testoni Ragazzi, Italia / Teatrul Excelsior;

  • 17:00 – 17:45, CUM MA CHEAMA? (2+),

Compania Da.Te Danza, Spania / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 17:00 – 17:45, R.O.G.V.A.I.V (1 – 3 ani),

Reactor de Creatie si Experiment, platforma Mini Reactor, Cluj-Napoca /

Teatrul de Comedie – Sala Noua;

  • 18:00 – 19:00, FRUMOASA SAU BESTIA (5+),

La Baracca-Testoni Ragazzi, Italia / Teatrul Excelsior;

  • 19:00 – 19:45, CUM MA CHEAMA? (2+),

Compania Da.Te Danza, Spania / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 19:00 – 19:45, R.O.G.V.A.I.V (1 – 3 ani),

Reactor de Creatie si Experiment, platforma Mini Reactor Cluj-Napoca /

Teatrul de Comedie – Sala Noua

Joi, 6 OCTOMBRIE

  • 10:00 – 10:45, FAPTE VITEJESTI (6+),

PETEC (Asociatia pentru Teatru si Carte), Bucuresti / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 10:00 – 11:00, INSULA MISTERIOASA (7+),

Teatrul Ion Creanga, Bucuresti / Teatrul Excelsior;

  • 17:00 – 17:30, SOKO LOKO (1 – 5 ani),

Teatrul de animatie din Poznan, Polonia / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 18:00 – 18:50, MICA SIRENA (6+),

Teatrul de Papusi „Gulliver”, Galati / Teatrul Excelsior;

  • 19:00 – 19:30, SOKO LOKO (1 – 5 ani),

Teatrul de animatie din Poznan, Polonia / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 21:00 – 22.20, PE BUNE* (7+),

PETEC (Asociatia pentru Teatru si Carte) Bucuresti / Teatrul Excelsior /

*Acces gratuit, in limita locurilor disponibile;

Vineri, 7 OCTOMBRIE

  • 10:00 – 12.00, WORKSHOP PENTRU ARTISTI,

Compania de Dans Auraco, Finlanda / Centrul National al Dansului Bucuresti

  • 10:00 – 11:00, EU, OBLIO (5+),

Teatrul de animatie Tandarica, Bucuresti / Teatrul de animatie Tandarica;

  • 17:00 – 17:30, ME-ME (0 – 30 de luni),

Compania de Dans Auraco, Finlanda / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 17:00 – 17:35, EVOLUTIA IUBIRII (11+),

Svironi Fantasy Theatre, Israel / Palatul National al Copiilor Bucuresti;

  • 17:00 – 17:45, DEZLANTUIT (1 – 3 ani),

Teatrul Scarlattine, Italia / Teatrul Excelsior;

  • 18:30 – 19:30, HAPCIU IN RE MAJOR* (5+),

Opera Comica pentru Copii, Bucuresti / Opera Comica pentru Copii

* Bilete disponibile exclusiv la Opera Comica pentru Copii;

  • 19:00 – 19:30, ME-ME (0 – 30 de luni),

Compania de Dans Auraco, Finlanda / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 19:00 – 19:35, EVOLUTIA IUBIRII (11+),

Svironi Fantasy Theatre, Israel / Palatul National al Copiilor Bucuresti;

  • 19:00 – 19:45, DEZLANTUIT (1 – 3 ani),

Teatrul Scarlattine, Italia / Teatrul Excelsior;

Sambata, 8 OCTOMBRIE

  • 11:00 – 12:30, SPAIMA ZMEILOR (6+),

Teatrul Ion Creanga, Bucuresti / Teatrul Excelsior;

  • 11:00 – 11:30, OMULET (1+),

Trupa Arcadia, Teatrul „Regina Maria”, Oradea / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 16:00 – 16:30, A FOST ODATA… UN OU (2 – 5 ani),

Compania de teatru Hopa-Trop, Bucuresti / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 18:00 – 18:30, A FOST ODATA… UN OU (2 – 5 ani),

Compania de teatru Hopa-Trop, Bucuresti / Centrul National al Dansului Bucuresti;

  • 19:00, FESTIVITATEA DE PREMIERE / Teatrul Excelsior.

Distractie placuta!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Enjoy this blog? Please spread the word :)

Facebook
Facebook